Kayıt Ol

Toplam fiyat ₺ 720
Etkinlik sonlanmıştır.
[Not: Bu etkinlik zoom üzerinden gerçekleştirilecektir. Katılımcılar Zoom bağlantısını mail olarak alacaktır.]
“Çağdaş Sanata Giriş” Atölyesi

Doç. Dr. Ebru Nalan Sülün ile

“Çağdaş Sanata Giriş” Atölyesi

 Eğitmen: Doç. Dr. Ebru Nalan Sülün

 Tarih: 09 Şubat/ 16 Şubat/ 23 Şubat/ 02 Mart 2022 Çarşamba 20:00- 21.30

Program İçeriği:

Bu program, çağdaş sanata ilgi duyan ve yakın dönem çağdaş sanat tarihine dair sanat tarihi giriş bilgisi edinmek isteyen sanat severleri hedeflemektedir.

Program kapsamında; 19. yüzyılın ikinci yarısından günümüze uzanan uzun sanat tarihi sürecinin önemli toplumsal/ sosyo-kültürel/ siyasi/ ekonomik boyuttaki kırılma noktalarına odaklanılarak bu dönüşüm-değişimlerin sanat eseri, sanatçı, sanatın üretim yöntemleri, kültürel etkileşimleri, tematik yaklaşımlarına etkisi ele alınacaktır. Bu ele alış kapsamında sanat akımları; manifestoları, oluşum süreçleri, sanatçıları, kuramsal içerikleri ile anlatılacaktır.

  1. HAFTA: 19. yüzyıl sanatına ve sosyal ortamına genel bakış- sanat akımları
  2. HAFTA: 20.yüzyıl genel değerlendirme. I.-II. Dünya Savaşı arası dönemde sanat/ sanatçı/ sanat akımları ve estetik/toplumsal dönüşüm.
  3. HAFTA: Dünya Savaşı sonrası değişen ivmeler, dönüşen toplumsal yapılar, odaklar, temalar, estetik dönüşümler, akımlar ve sanatçı profilleri.
  4. HAFTA: 2000’lerden sonra dünya sanatına hakim olan estetik yaklaşımlar. Güncel sanat ortamı, dijital devrim, yeni medya, NFT ve güncel sanat sorunlarına dair tartışma alanı.

Doç. Dr. Ebru Nalân Sülün

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden lisans, Resim Bölümü’nden yüksek lisans derecelerini, sanat tarihi alanında “Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu (1990-2010)” başlıklı tezi ile doktorasını alan Sülün, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesidir. Sülün, Batı Sanatı-Çağdaş Sanat bilim alanı doçentidir. Pek çok sergide küratör, pek çok sanat festivali ve etkinliğinde koordinatör, düzenleyici, sanat yönetmenliği gibi görevler üstlenmiş olan Sülün, ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış, ulusal ve uluslararası pek çok akademik yayında makaleleri yayınlanmıştır. Cumhuriyet Gazetesi, Sanat Dünyamız, Genç Sanat, Art-ist actual, Art-ist modern, Artam gibi yayınlarda sanat eleştirisi metinleri ve sanat yazıları yayınlanmıştır. “Habip Aydoğdu- KIRMIZI”, “Antalya’da Erken Cumhuriyet Dönemi Kültür-Sanat Ortamı” ve “Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu” isimli üç kitabı olan Ebru Nalân Sülün, UNESCO- Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA-Internationale) üyesidir ve 2014-2018 yılları arasında AICA-Türkiye’nin yönetim kurulu üyeliğini yürütmüştür.

 

Katılımcı Listesi

  • Tarih: 09 Şub 2022 - 02 Mar 2022
  • Saat : 20:00 - 21:30 (Europe/Istanbul)
  • Son Katılım Tarihi 09 Şub 2022
  • Yer : Zoom

Organizasyon

Ceren Kutlukan

Benzer atölyeler

“Çağdaş Sanata Giriş” Atölyesi
Gezi
Pera Palas Otel

İrem Bilkin ile Yürüyüşlü Kitap Kulübü

Yürüyüşlü Kitap Kulübü Agatha Christie’nin ‘Doğu Ekspresinde Cinayet’

Abdülmecid Efendi Köşkü

Abdülmecid Efendi Köşkü İsmi Lâzım Değil Sergi Turu

Narmanlı Sanat ile Abdülmecid Efendi Köşkü İsmi Lâzım Değil

“Çağdaş Sanata Giriş” Atölyesi
Gezi
Kanlıca

Taner Ceylan “Âheste Çek Kürekleri, Mehtâb Uyanmasın” Sergi Turu

Narmanlı Sanat ile Taner Ceylan “Âheste Çek Kürekleri, Mehtâb

Sanat Nereye Gidiyor?

Sanat Nereye Gidiyor? Dijital Sanat ve Robotlar Tarih:

Fransız Geçidi, Karaköy

Hikayeleriyle İstanbul İsimleri

Fırat Şenol ile  Hikayeleriyle İstanbul İsimleri Tarih: 20