Kayıt Ol

Toplam fiyat ₺ 130
Etkinlik sonlanmıştır.
[Not: Bu etkinlik zoom üzerinden gerçekleştirilecektir. Katılımcılar Zoom bağlantısını mail olarak alacaktır.]
Duygu Özdemir ile Orta Çağ’dan 20.yüzyıla Fransız Edebiyatı’na Giriş

Eğitmen: Duygu Özdemir

19 Ekim Salı 20:00-21:30

Fransız Edebiyatı atölyesi, Ortaçağ’da Chason de Rolan’dan 20 yüzyıla kadar uzanan bir süreçte fransız edebiyatının tarihsel gelişimine odaklanacaktır.

Atölyede, tarihsel perspektif ile Montaigne ve denemeleri, 17.yy barok ve klasisizim etkisinde edebiyat ve örnekleri incelenecektir. 18.yy Aydınlanma Çağı (siecle des lumieres) ve dönemin en önemli yazarlarından Voltaire’in Alman filozof Leibniz’in “yaşadığımız dünya dünyaların en iyisidir” mantığına karşı çıkarak yazdığı 1759 tarihli Candide kitabı üzerinden bir okuma yapılacaktır. 19.yy realizm ve romantizm etkisinde edebiyat anlatılırken Balzac’ın yazarlığı ve önemli yapıtlarından bahsedilecektir. Tarihsel perspektifte edebiyatta realizmden naturalizme geçiş analiz edilecek, bu dönemle ilgili örneklerle pekiştirilecektir. Son olarak 20.yy değerleri ve edebiyat konusu altında politik idealizm ve devrimci mücadelenin trajik çelişkilerini anlatan Andre Malraux’un İnsanlık durumu adlı yapıtı incelenecektir.

Bu atölyede Fransız Edebiyatının geniş bir tarihsel zaman dilimindeki süreci akımlar, siyasi ve sosyal çevre ve yapıtlar üzerinden incelenecektir.

Duygu Özdemir

Duygu Özdemir lise eğitimini Sainte Pulcherie Fransız Lisesi’nde aldı ve Fransız Edebiyatına olan merakı onu Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümüne yönlendirdi ve 2015’de mezun oldu. Daha sonra 2016’da Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans programına başladı. Farklı iletişim ajanslarında içerik ve proje yöneticiliği deneyimin yanı sıra Kafka Okur, Artkolik, Hürses gazetesi gibi mecralarda kitap, mekan yazıları yayımlandı. Duygu Özdemir halen kitap ve mekan incelemelerinin yapıldığı 1Kitap1Mekan’ın kurucusu ve içerik yöneticisidir.

Etiketler

Zoom

Katılımcı Listesi

  • Tarih: 19 Eki 2021 - 19 Eki 2021
  • Saat : 20:00 - 21:30 (UTC+3)
  • Son Katılım Tarihi 18 Eki 2021
  • Yer : Zoom

Organizasyon

Benzer atölyeler

Duygu Özdemir ile Orta Çağ’dan 20.yüzyıla Fransız Edebiyatı’na Giriş
Edebiyat
Zoom

Kitap Kulübü (Online)

Eğitmen: 1k1m/ Duygu Özdemir “Okumak sadece bir zevk

Zoom

Türkü Şahin ile Pandeminin Modaya Etkisi: 2022’de Dolabımızda Neler Olmalı?

Eğitmen: Türkü Şahin  23 Eylül Perşembe 20:00-21:30 Pandemi

Zoom

Duygu Özdemir ile Kitap Kulübü

Moderatör: Duygu Özdemir 30 Eylül, 28 Ekim, 25

Zoom

Dr. Ebru Nalan Sülün ile Sanat Tarihi Yaz Okulu (online) -3.Modül-

UYARI : Sadece 3. Modülün biletidir. Dr. Ebru