Kayıt Ol

Toplam fiyat ₺ 220
Etkinlik sonlanmıştır.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri Gezisi Tanrıça Kültleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Gezisi – Tanrıça Kültleri

Tarih: 18 Haziran Cumartesi

14:00-15:30

Eğitmen: Ayça Ceylan

 

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde gerçekleşecek olan “Tanrıça Kültleri” atölyesinde katılımcılar arkeoloji müzelerinin kısa tarihi, karşılaştırmaları mitoloji okumaları üzerinden çeşitli kültlerdeki tanrıça sembolizmi ve dişil enerji hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Antik Yunan’dan Mezopotamya’ya, Keltler’den Hinduizm’e, Antik Mısır’dan Neopaganizm’e kadar karşımıza defalarca kez çıkan kültlerin karşılaştırmalı okunması kadınlığın dünya sistemi içindeki konumunu anlamlandırmamıza yardımcı olur. Tanrıça Kültleri eğitimi ile katılımcılar; İştar, Hathor, Tiamat, Kibele, Artemis, Afrodit, Demeter ve Athena hakkında bilgi sahibi olacaklardır.

*Atölye için biletler kapıdan alınacaktır. Müze kartı olanlar bilet almadan geçiş yapabilirler. 15 kişilik kontenjan sınırı vardır.

Detaylı bilgi ve kayıt için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji, dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği, onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş, atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır. Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

 

Katılımcı Listesi

  • Tarih: 18 Haz 2022
  • Saat : 14:00 - 15:30 (Europe/Istanbul)
  • Son Katılım Tarihi 18 Haz 2022
  • Yer : İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Organizasyon

Ceren Kutlukan

Benzer atölyeler

Erzurum

Erzurum Gezisi ve Baksı Müzesi Ziyareti

1 Ekim Cumartesi – 2 Ekim Pazar Erzurum

Fransız Geçidi, Karaköy

Fırat Şenol ile İstanbul Yeraltı Hikayeleri

Fırat Şenol ile İstanbul Yeraltı Hikayeleri Tarih: 24

Fransız Geçidi, Karaköy

Osman Erden ile Şarap İkramıyla Sanat Tarihinde Hiciv

Osman Erden ile Şarap İkramıyla Sanat Tarihinde Hiciv

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Gezisi Tanrıça Kültleri
Gezi
İstinye, İstanbul

Orkun Dayıoğlu ile Boğaziçi’nde Kentin Anlattıkları

Orkun Dayıoğlu ile Boğaziçi'nde Kentin Anlattıkları: İstinye-Yeniköy  Tarih:

Fransız Geçidi, Karaköy

Slow Art 28 Ağustos Yin Yoga Eşliğinde Tablo Okumaları

Seden Uz ile Slow Art Yin Yoga Eşliğinde