Ayça Ceylan ile Performans Sanatı Tarihi’ne Hızlı Bir Bakış (online)

 

26 Nisan Pazar, 14.30-15.30

 

Atölyemiz ücretsizdir, Covid ile olan savaşımızda evlerde kalmayı kolaylaştırmak adına biz de elimizden geldiğince yardımcı olalım istedik! Kaydolmak için whatsapp üzerinden bize yazabilirsiniz!

 

Heykel, resim gibi geleneksel sanat formlarının yetersiz hissedildiği 60’larda ortaya çıkan, bedene odaklanarak ‘an’ içinde gerçekleşen, çoğunlukla video ve/veya fotograf ile belgelenen performans sanatını, performans sanatçısı, koreograf ve sanat yazarı Ayça Ceylan ile inceleyeceğiz.

 

Dersimiz online olarak zoom üzerinden gerçekleşecektir.

 

05422733963

 

Performans sanatçısı, koreograf ve sanat yazarı Ayça Ceylan; dans, psikoloji, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında mekana özgü deneyler üretmektedir. Deneylerinde bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği, benlik değiş dokuşları ve bunların hafızamızdaki onarım süreçlerine etkileri üzerine araştırmalar yapar. Araştırma süreci seyircinin ve performansçının değişebilir rol biçimlerini içeren performanslar ve atölyeler aracılığıyla yapılır. Ceylan, performanslarında ve atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızamızı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan ve antik kent gibi birçok alanı tercih eder.  Ritueller, sembolizm ve doğa ile senkronlanmak en büyük destekçilerindendir. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra eğitim sürecine İstanbul Bilgi Üniversitesi Performans Sanatları Bölümü’nde devam etmektedir. Bölümünü “1990 yılından günümüze Türkiye’de performans sanatında kurumsal arşiv problemi” üzerine yazdığı tez ile bitirecektir. 2017 yılında kurulan bodyinperform’un kurucusu ve yaratıcı direktörüdür. Zorlu PSM, SALT Galata, STUDIO-X Istanbul, Contemporary Istanbul, Casa Dell Arte, Kempinski Hotel Barbaros Bay, Patara Antik Kenti ve Soho House başta olmak üzere birçok alanda performanslar gerçekleştirmiş ve atölyeler düzenlemiştir.  Milliyet Sanat ve Sanatatak’da sanat yazıları yazmaktadır. Ayça Ceylan, yerel kültür ve hafıza kavramlarını içeren performans serisi “come join us at Fragile City” ile 2020 yılında Ghana, Şili ve Hindistan’da konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir.