Feride Çelik ile Narmanlı Sanat Tablo Okumaları

 

Dersimiz “zoom.us” üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir, sistemi kullanmak için gerekebilecek bilgilendirme ve yardım sağlanacaktır.

 

8 Nisan’da başlamak üzere, her çarşamba ve cuma, 4 hafta süreyle 8 ders*, 15.00-16.00 saatleri arasında.

 

*Son dersimiz 1 Mayısa denk gelmektedir, tarihi değişebilir.

 

15.yüzyılda İtalya’da başlayan ve daha sonra Avrupa’ya ve tüm dünyaya yayılan Rönesans ve bu dönemde yapılan tabloların yanı sıra fresklerde büyük önem taşır. Vatikan Müzesi içerisinde Michalengelo’nun Sistine Chapel ve Kıyamet Günü’nü canlandıran freskleri Hıristiyanlığın en kutsal figürlerini çırılçıplak gözler önüne serer. Kutsal mekanın duvarlarında yer alan bu resimler sanatçının kişiliği, dini hikayeler, kişiler dönemin özellikleriyle açıklanarak anlam bulacaktır.

Hollandalı Barok Dönemi ressamlarından Vermeer-İnci Küpeli Kız ve yine aynı döneme ait İspanyol ressam Valezquez-Nedimeler isimli tablolar, sanatçıların hayatları, semboller, dönemin sosyolojisi ve psikolojisiyle birlikte ele alınarak incelenecektir.

 

**Bu atölye herhangi bir ön bilgi gerektirmemektedir.

**8 adet dersin toplam fiyatı 400 TL’dir, ödeme bilgileri ve kayıt olmak için 0542 273 39 63 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

Feride Çelik

 

Lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. Yüksek Lisansını Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünde Marcus Graf danışmanlığında tezli olarak bitirdi. Tez başlığı: “2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Kapsamında: Taşınabilir Sanat

 

Işık Üniversitesi Sanat Bilimi Doktora programını bitirdi. Prof. Balkan Naci İslimyeli danışmanlığında “Türk Sinemasında İç Göç Filmlerinde Birey ve Mekan Algısı (1960-2009)” başlıklı tezi yazdı.

 

Deyim Sanat” galerisi’nde sanat danışmanlığı ve sergi küratörü olarak çalıştı. “Galerimiz” galerisi için de “Yenebilir Sanat” başlığı altında sanat projesi gerçekleştirdi. Halen “Galerimiz” ve başka galerilerle sanat projeleri ve sergi küratörlüğüne devam etmekte.

 

Avrupa Parlementer Meclisi Ödüllü Baksı Müzesi‘nde proje koordinatörü ve Baksı Kültür Sanat Vakfı‘nda yönetim kurulu üyesidir. Yedi Kültür SanatArtsclubistanbul ve L’atelier gibi kültür sanat platformlarında tablo analizi, sanat akımları ve kolleksiyonerlere de özel sanat tarihi dersleri vermektedir.