Sanat Tarihinde Aşık Olan/Olamayan Sanatçılar: Karşılaştırmalı Okuma

Sanatçılar Aşık Olursa? – Sanat Tarihinde Yaşanan/Yaşanamayan Aşklar: Karşılaştırmalı Okuma, 

 

Konuşmacı : Seda Yavuz

 

Yoğun yaşanan duygular, hüzünler ve aşklar bir insana neler hissettirmez ki? İnsanın var oluşundan beri hissedilen bu duygular farklı yaratıcılık kanalları ile gözler önüne seriliyor. Sanat tarihinde duygularının yoğunluğu ile yaptığı eserleri arasında kuvvetli bağlar olan farklı disiplinlerden sanatçıları Seda Yavuz’un anlatımı ve karşılaştırmalı okumaları ile öğreniyoruz.

 

Heykelleri ile tanıdığımız Rodin ve Claudel, eserleri ve kişilikleri ile filmlere konu olmuş hikayeleri ile Frida Kahlo ve Diego Rivera, kavramsal sanatta Claes Oldenburg ve Coosje van Bruggen ve yeryüzü sanatında Christo ve Jean-Claude’un ilişkileri ve sanatları arasındaki bağları konuşacağız.

2-23 Nisan her Salı, 19.00-21.30 arası (4 hafta)

 

*Bu atölye herhangi bir ön bilgi gerektirmemektedir.

Seda Yavuz: Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakütesi Heykel Bölümü (1999) Yüksek Lisans: İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat Tarihi Bölümü (2004). Yüksek Lisans Tezi: “Yapı-Bozum Bağlamında Fluxus Hareketi”. Doktora: “Heykelde Boşluk Kavrayışı: Modernizm ve Sonrası” (2011). 2000-2013 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü, Genel Sanat Tarihi Anabilim Dalı, Araştırma Görevlisi 2013- 2017İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü, Genel Sanat Tarihi Anabilim Dalı, Yardimci Doçent2017-İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü, Genel Sanat Tarihi Anabilim Dalı, Doçent. Bati Sanatının KaynaklarıHeykel Sanatı Tarihi I-IISanat FelsefesiKültürel Etkinlikler I-IIMonografi Değerlendirmeleri (Ortak Ders- Üç Anabilim Dalı)Müzecilik: Dünya ve Türkiye Müzeleri (Önlisans)Güncel Sanat Araştırmaları (Yüksek Lisans)Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde Heykel Sanatı Tarihi derslerini vermekte.  Müzecilik: Dünya ve Türkiye Müzeleri, AUZEF, İstanbul Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2017. (Ders Kitabı)