Toprak çömlekten kristal karafa Şarabın seyahatnamesi.

Şarap ve Gastro-felsefe

 

Konuşmacı : Ayhan Cöner

 

Antik çağdan günümüze tören ve ritüellerin vazgeçilmezi, mutasavvıflara sembol, mitolojilere işlev, alegorilere kaynak yegane içki olan Şarabın kültürel, tarihi, edebi özelliklerini daha yakından birlikte tanımayı istedik.

Daha sonra bu edim ve özellikleri günümüzde nöro-gastronomi ile birleştirerek, kokuları, tatları tanıyacak, tadımlar yapacak, Gastro-felsefe’de özne olan şarabın Gastronomide nesneleşmesini inceleyerek birlikte yorumlayacağız.

 

12-19-26 Mart Salı, 19.00-21.30 arası (3 hafta)

 

*Bu atölye herhangi bir ön bilgi gerektirmemektedir.

 

1969 yılında İstanbul’da doğdu. Orta ve Lise öğrenimini Şişli Terakki Lisesinde, Yüksek öğrenimini İsviçre’de César Ritz Üniversitesinde Turizm Otelcilik İşletmesi üzerine okudu. Zurich, Lausanne, Paris, İstanbul ‘da ünlü beş yıldızlı otel ve restaurant zincirlerinde çalışarak yöneticilik basamaklarını tırmandı. Gategourmet ve Turkish DO & CO firmalarında Hava Yolları İkramı ve Havalimanı Restaurant İşletmeleri alanında yöneticilik yaparak sektörde 25 yıla varan tecrübe edinerek 2012 yılında kendi İkram Danışmanlık şirketini kurdu. Mutfak Sanatları Akademisi ve Konukseverlik İşletme Eğitimi veren César Ritz ve bağlı olduğu diğer Swiss Education Group okulları, Cenevre’de iki üniversitenin Türkiye resmi temsilciliğini yapmaktadır. Ana faaliyet alanı olarak yerli ve yabancı yatırımcılara anahtar teslimi restaurant açılışları ve konsept danışmanlığı hizmeti vermektedir. Gastronomi, Şarap Tarihi ve Kültürü üzerine incelemeler yaparak yerli ve yabancı farklı gazete ve dergilerde yazıları yayınlanmakta olan Ayhan Cöner bir erkek çocuk babasıdır.