Warhol ve Basquiat:  

Sanat tarihinin en popüler ikilisi!

 

“Andy Warhol’la ilgili bilgi almak istiyorsanız sadece resimlerimin yüzeyine bakın (…) ben oradayım”  A. Warhol

 

“Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” kehanetini bildiren Warhol, pop-art akımının da öncülerinden. Çoğaltmalar, ikona dönüştürdüğü, çorba konserveleri gibi farklı materyal kullanımları ve Basquiat’nın sokak sanatçısından bir pop sanatçısına dönüşmesini konuşacağız. Basquiat‘nın kısa yaşam öyküsünde izlerini bıraktığı insanlardan bahsedeceğiz. Dönemin müzisyenleri, çekilen filmler de konuşmalarda yer alacak.

 

Zoom üzerinden Seda Yavuz online olarak gerçekleşecek dersimiz 17 Mayıs Pazar ve 19 Mayıs Salı, 14.00-15.15 saatleri arasındadır.

 

*Bu atölye herhangi bir ön bilgi gerektirmemektedir.

**Atölyenin katılım bedeli 100 TL’dir, katılım ve ödeme bilgileri için 0542 273 39 63 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

***Dersimiz “zoom.us” üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir, sistemi kullanmak için gerekebilecek bilgilendirme ve yardım sağlanacaktır.

Doç. Dr. Seda Yavuz 1974 yılında İstanbul’da doğdu. 1993’te Saint Benoit Fransız Lisesi’nden, 1999’da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde, Prof.Dr. Uşun Tükel danışmanlığında ‘Yapı-bozum Bağlamında Fluxus Hareketi’ isimli Yüksek Lisans Tezi’ni 2004 yılında, ‘Heykelde Boşluk Kavrayışı: Modernizm ve Sonrası’ isimli Doktora Tezi’ni de 2011 yılında bitirdi. 2000 yılından beri İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde çalışmaktadır. 2015 yılından beri Marmara Üniversitesi GSF Heykel Bölümü’nde Heykel Sanatı Tarihi dersleri vermektedir. Çeşitli küratöryal çalışmaları ve katalog yazıları vardır. Çalışma alanları Modernizm, Batı sanatı ve çağdaş sanat, Türkiye’de Batılılaşma sonrası resim ve heykel, Heykel sanatı tarihi, tarihsel sürecinde kadın sanatçılar ve feminist okumalardır. Fransızca ve İngilizce bilen Seda Yavuz, bir çocuk annesidir.