Zuhal Demirarslan ile Günümüzde Hikaye Anlatıcılığı

 

*açık hava etkinliği

 

10 Eylül 2020  Perşembe

Kapı açılışı: 18:45

Konuşma: 19.00-20.45

 

Karaköy Fransız Geçidi’nde yer alan terasımızda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde yeni atölyelerimizi tasarlıyoruz. 400 metrekarelik kullanım alanı olan dışarıdan giriş olmayan terasımızda “Benim Sanatım” adlı belgesel programın yapımcısı ve sunucusu Zuhal Demirarslan ile “hikaye anlatıcılığını” konuşacağız!

Hepimiz hayatımızın bir amacı olduğuna inanmak isteriz. Ve hiçbir şey bizi hikayelerin yaptığı kadar yaşamımızın bir amacı olduğuna inandıramaz. Onlar geçmişi, şimdiyi ve geleceği yani zamanın sınırlarını aşarlar ve bizim gerçek ya da hayal ürünü kahramanlarla kendi aramızda benzerlikler bulmamıza izin verirler. Dolayısıyla hepimiz hikayeleri severiz. Hikayeler kim olduğumuzu ve kim olmak istediğimizi doğrular. İnsanlık tarihinin başlangıcından beri var olan hikaye anlatıcılığı ile ilgili, iyi bir hikayedeki önemli unsurlar, bir hikaye anlatıcısının nelere dikkat etmesi gerektiği ve hikaye anlatıcılığını günlük hayatımıza uyarlamak üzerine bir sohbet gerçekleştirilecek.

Zuhal Demirarslan ile Mehmet Güleryüz’den Nuri Bilge Ceylan’a, Komet’den Fahrelnissa Zeid’e kadar, başarılarıyla ilham veren sanatçıların hikayelerini nasıl hazırlandı, New York, Paris, Londra, Venedik, Cannes gibi sanat şehirlerinde yapılan çekimler nasıl gerçekleşti gibi sorular üzerinden sanatın medyadaki ifadesini de inceleyeceğiz.

 

Adres; Kemankeş Caddesi, Fransız Geçidi, No 53, C BLOK, Kat 3, No 28. Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Karaköy İstanbul

 

Zuhal Demirarslan

 

Televizyona NTV’de editör olarak başladı. Daha sonra birçok özel kanalda editör olarak görev aldı. Dört yıl boyunca Medical Tribune Türkiye Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürdü. Digitürk Bein Gurme kanalında yayınlanan “Lezzet Peşinde” adlı programın Gökçen Adar’la birlikte 35 bölüm sunuculuğunu üstlendi. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nde konuk öğrenci olarak iki yıl Prof. Kemal İskender’den Resim okuma ve üslup tarihi eğitimi alan Demirarslan’ın çeşitli sanat ve edebiyat dergilerinde yazıları yayınlandı. Yönetmenliğini, yapımını ve sunuculuğunu üstlendiği Ntv’de yayınlanan “Benim Sanatım” adlı belgesel programında; çekimlerini New York’da yaptığı Haluk Akakçe, Paris’te Sarkis, Berlin’de Ayşe Erkmen, çekimlerini Londra, Ürdün ve Berlin’de yaptığı Fahrelnissa Zeid, Venedik’te Bilge Alkor, Cannes ‘da Nuri Bilge Ceylan, Paris’te Mehmet Güleryüz ve İstanbul’da Komet belgesellerini hazırladı.