Yazıhane projesi, genç sanat yazarlarını bir araya getirmek ve desteklemek amacıyla ikinci defa gerçekleşecek olan bir projedir. Kariyerinin başında olan sanat yazarlarına yönelik açık çağrı ile amaçlanan onları hem yazım konusunda teşvik etmek hem de Melike Bayık, Sinan Eren Erk ve Günseli Kato’nun jüriliği ve mentorluğu altında geri bildirim almalarını sağlamaktır.

Duygu Barlas direktörlüğünde gerçekleşecek bir sene süreli projenin ilk bölümü Türk sanat yazarlarının Şinto teatral dans biçimi olan Kagura (神楽) üzerine bir adet yazı üreterek Türkiye ve Japonya arasındaki kültürel bağları kuvvetlendirmesi amaçlanmaktadır. Proje Japonya Büyükelçiliği, Japan Foundation işbirliği ve Narmanlı Sanat desteği ile gerçekleştirilecektir.

Akademisyen, küratör ve sanat yazarı, AICA Türkiye üyesi Melike Bayık, sanat eleştirmeni, küratör, AICA Türkiye Dönemsel Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Eren Erk ile Türk ve Japon kültürlerini harmanlayarak performans, heykel ve resim alanlarına taşıyan sanatçı, program yapımcısı, sunucu Günseli Kato’nun jüriliğini ve mentorluğunu üstlendiği proje bağlamında açık çağrı üzerinden değerlendirilecek ve Türkiye genelinden seçilecek 6 yazar ile çalışılacaktır.

Sürecin sonunda her yazarın 3 yazı ile 1 röportajı olacak, yazarlara kendi aralarında eş-editörlük önerilecektir. Yazılar ve röportajlar  www.narmanlisanat.com sitesinin bir parçası olan yazıhane’de yayımlanacaktır. Her yazar bir yazısını Kagura üzerine tasarlayacaktır.

Yazarlar Narmanlı Sanat atölyelerine katılım sağlayacak, Melike Bayık, Sinan Eren Erk ve Günseli Kato ile çevrimiçi kanallar üzerinden grup buluşmaları yapacak ve revize alacaklardır.

Başvuru Şartları:

  • Türkçe 2 adet örnek yazı (Word dosyası formatında). Yazılardan biri istenirse röportaj temelli makale olabilmektedir.
  • Sanat tarihinde hangi dönem, malzeme ve temalara ilgi duyduğunu belirten en fazla 300 kelimelik bir paragraf (Word dosyası formatında)
  • İngilizce dilinde yeterlik
  • Özgeçmiş

Başvuru Süreci ve Sonucu:

  • Başvurular info@narmanlisanat.com email adresine “Yazıhane Başvuru” konu başlığı ile iletilecektir.
  • Başvuru süresi 22 Kasım29 Kasım arasındadır, son başvuru tarihi 29 Kasım Pazartesi’dir.
  • Jüri açıklaması: 10 Aralık Cuma
  • Proje başlangıç tarihi: 13 Aralık Pazartesi
  • Covid 19 sebebiyle planlanan buluşmalar ve toplantılar çevrimiçi olarak iş çıkışı saatlerinde veya haftasonu olacak şekilde gerçekleşecektir.

 

Duygu Barlas

Duygu Barlas, Bilge Alkor Koleksiyon Evi ile işbirliği çerçevesinde Narmanlı Sanat projesini hayata geçirdi. Fransız Geçidi’nde konumlanan Narmanlı Sanat’ın ikinci alanı olan deneyim ve sergileme mekanını kurdu. Sanat yazarlarını odağına alan “yazıhane” eğitim programını tasarladı. Bağımsız küratör olarak projeler yürütmekte.