Kayıt Ol

Toplam fiyat ₺ 150
Etkinlik sonlanmıştır.
[Not: Bu etkinlik zoom üzerinden gerçekleştirilecektir. Katılımcılar Zoom bağlantısını mail olarak alacaktır.]

Gündelik Hayatımızdaki Saklı Semboller

Eğitmen: Ayça Ceylan

Tarih: 14 Aralık Salı 20:00-21:30

 

Semboller gündelik yaşamımızda varoluşsal kadim anlamlar barındıran saklı hikayelerimizdir. Var olmak ya da en basit anlamıyla yaşadığını hissedebilmek için tanımlara ihtiyaç duyan insan, konuşma ve yazı dilindeki modern alfabeler dışında çeşit çeşit semboller aracılığıyla iletişime girip öznel dilinin alanını genişletir. Kazağındaki dairesel bir desenden salonundaki kare masana, ayakkabının üçgen burnundan dikdörtgen defterine kadar seçimlerin sana bir şeyler fısıldar. Peki bu fısıltılar sana uzak zamanlardan gelen sembollerin kültürlerarası yolculuğunu anlatmak istiyor olabilir mi?

Çember, kare, dikdörtgen, üçgen

Ankh

Horus’un Gözü/Ra’nın gözü

Triskele

Yaşam Çiçeği

Hayat Ağacı

Hamsa

Caduceus

Dharma Çarkı gibi sembolleri keşfediyoruz!

 

Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, koreograf ve sanat yazarı Ayça Ceylan; dans, mitoloji, herbalizm, psikoloji ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği, onarım süreçlerimiz, beden politikaları ve türler arası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızamızı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan ve antik kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, sembolizm, tanrıça kültleri ve doğa ile senkronlanmak en büyük destekçilerindendir. 2017 yılında kurulan Body in Perform’un kurucusu ve yaratıcı direktörüdür.  Body in Perform pandemi süreciyle beraber başlayan uluslararası performans açık çağrısıyla 20 ülkeden 38 sanatçının performanslarını instagram üzerinden yayınlamıştır. Performans sanatının sağaltıcı gücü ve beden politikalarına değinen performanslar SAHA sürdürülebilirlik fonu ile performans sanatı üzerine dijital bir arşive evrilmektedir.  

Zorlu PSM, SALT Galata, STUDIO-X Istanbul, Contemporary Istanbul, Casa Dell Arte, Kempinski Hotel Barbaros Bay, Patara Antik Kenti, Antalya Muratpaşa Belediyesi, Narmanlı Sanat, The Circle, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Antalya Kepez Belediyesi, Dokumapark, Müze Evliyagil, Soho House ve Gate27 başta olmak üzere birçok alanda performanslar gerçekleştirmiş, atölyeler düzenlemiş ve performans belgesi sergileri açmıştır. Duru, Reflect Studio, Mesele Slow Design ve Giyi gibi çeşitli sürüdürülebilir markalarla performatif iş birlikleri gerçekleştirmiştir. İlk kişisel sergisini 30 ay süren “Nemf” performansının performans belgeleri ile Bilsart’ta açmıştır. İlk uluslararası performans belgesi sergisini 2021 yılında Do a Front, Yamaguchi, Japonya’da gerçekleştirmiştir. 2017 yılından beri çeşitli mekanlarda düzenlediği “Nasıl bir şey bu performans sanatı?” isimli atölye ile performans sanatının kuramsal ve pratik çerçevesini katılımcılara aktarmaktadır. Performans belgeleri çeşitli özel koleksiyonlarda yer almaktadır.  Milliyet Sanat, Hürriyet Kitap Sanat ve Sanatatak’da sanat yazıları yazmaktadır. 2021 yılında Japonya Hükümeti Kültürel İlişkiler Ajansı tarafından desteklenen Do a Front konuk sanatçı programına seçilmiştir. Satellite Art Show&Performance Alive tarafından Miami Art Basel (2021) esnasında gerçekleşecek performans üretimine davet edilmiştir. 2022 yılında Hindistan’da konuk sanatçı programına davet edilmiştir. Londra merkezli Rhine Bernardino’un küratörlüğünü üstlendiği performans sanatı ve NFT ile ilgili bir projenin parçası olacaktır. (2022)

Katılımcı Listesi

  • Tarih: 14 Ara 2021 - 14 Ara 2021
  • Saat : 20:00 - 21:30 (Europe/Istanbul)
  • Son Katılım Tarihi 14 Ara 2021

Organizasyon

Benzer atölyeler

Gündelik Hayatımızdaki Saklı Semboller
Edebiyat
Zoom

9. dönem çevrimiçi (online) kitap kulübümüz başlıyor!

Tarih: 23 Ocak Salı, 20 Şubat Salı, 19

Gündelik Hayatımızdaki Saklı Semboller
Edebiyat
Narmanlı Apartmanı

Lara Lakay ile Yaratıcı Düşünce ve Yazı Atölyesi

Yaratıcı Düşünce ve Yazı Atölyesi (4 hafta, 10

Gündelik Hayatımızdaki Saklı Semboller
Online & Yüz Yüze Sanat Tarihi
Narmanlı Apt. & Online

Duygu Barlas ile Çağdaş Sanata Giriş

Çağdaş Sanata Giriş (4 hafta) Yüz yüze ve

Gündelik Hayatımızdaki Saklı Semboller
Gezi
Zeyrek Çinili Hamam, Zeyrek Mah.

Narmanlı Sanat ile Sergi Rotaları – Zeyrek Çinili Hamam: Kalıntıların Şifası

Zeyrek Çinili Hamam: Kalıntıların Şifası Tarih: 25 Kasım

Gündelik Hayatımızdaki Saklı Semboller
Gezi
Meşher, İstiklal Caddesi

Narmanlı Sanat ile Sergi Rotaları: Meşher’i Geziyoruz!

Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar Tarih: 30